poniedziałek, 8 listopada 2010

Pierwsze jabłka

Jabłko jest niedocenianym, ale bardzo smacznym owocem, posiadającym same zalety. Obficie rośnie w naszej strefie klimatycznej, jest owocem mało alergizującym i łatwo przyswajalnym. Idealny dla niemowląt jako pierwszy składnik rozszerzania diety, również dla kobiet zaczynających karmić piersią.
Jabłka zawierają pektyny, które regulują florę bakteryjną jelit i neutralizują substancje toksyczne; witaminę C, wzmacniającą system odpornościowy. Jabłka odkwaszają organizm, ponieważ zawierają bardzo dużo zasadowych soli mineralnych. Ponadto są bogatym źródłem potasu, a także żelaza – pierwiastka kluczowego dla niemowląt, który zapobiega anemii.
Na pierwszy posiłek dla dziecka najlepiej wybrać zieloną odmianę jabłka, ze względu na to, że zielone owoce i warzywa są zawsze mniej alergizujące, niż czerwone. Proponuję np. renetę. Jabłko zalewamy wrzątkiem i gotujemy parę minut na wolnym ogniu. Ugotowane jabłko często nie wymaga już rozdrabniania malakserem lub blenderem. Wystarczy zeskrobać trochę miąższu łyżeczką, (jeżeli gotujemy jabłko w całości) lub ugnieść, (jeżeli jabłko jest w kawałkach). Trzeba uważać, aby nie przedostały się do porcji noworodka ostre łuski ogryzka, bo łatwo nimi można się zadławić.
Dzieci z reguły lubią łagodny, kwaskowaty smak jabłka. Zanim włożysz łyżeczkę do buzi malca, najpierw daj mu powąchać, aby poczuł wspaniały aromat jabłek. Na początek niech zje 3-4 łyżeczki. Stopniowo można zwiększać porcję jabłek i krócej je gotować. Gdy niemowlę przyzwyczai się do gotowanego jabłka, można mu zacząć powoli podawać jabłko surowe.
Jabłko świetnie się łączą z innymi owocami i warzywami, takimi jak gruszki, banany, marchewka, jagody itp. Można nawet kawałek jabłka dodać do zupy warzywnej lub potrawek z mięskiem. Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz